Rozhovor s Radkem Otáhalem, trenérem KVP Přerov

Po dlouhé pauze, způsobené koranavirovou pandemií odehrál tým KVP Přerov první domácí utkání I. ligy mužů, ve kterém v domácím prostředí porazil družstvo AJ Strakonice. O nadcházejícím víkendu soutěž pokračuje dalším kolem, naši hráči budou v Praze bojovat s mužstvy Stepp Praha a Slavia Praha. Požádali jsme trenéra Radka Otáhala, aby nám na úvod sezóny zhodnotil jaká je aktuální situace v týmu KVP a nastínil cíle pro letošní sezónu.

Radku, vraťme se ještě k poslednímu zápasu proti Strakonicím, jak ho s odstupem hodnotíš? Ukázal Ti výkon tvých svěřenců na čem je potřeba zapracovat a s čím jsi byl naopak spokojený?

S výkonem, jako takovým jsem spokojený. Odehráli jsme velmi slušné utkání, kdy krom druhé čtvrtiny hráči plnili zadané pokyny a dohodnutou herní taktiku. Velkým přínosem byla i účast Vlado Plvana, který posunul herní výkon týmu zase o něco výše. Ale musím pochválit všechny hráče, kteří do zápasu dali všechno, odmakali to a výsledkem bylo celkem přesvědčivé vítězství. Kdyby takto kluci hráli pokaždé, byl bych spokojený. Každopádně nemůžeme tzv. usnout na vavřínech a musíme nadále tvrdě trénovat.

Upravili jste na základě výkonu v prvním utkání nějak přípravu?

Obsah přípravy se nijak zvláště nezměnil. Základem je jako vždy fyzická a plavecká příprava. Do tréninkových jednotek je však více zařazováno nacvičování různých herních situací, přesilových her a hry v oslabení.

Letošní I. liga začala netradičně až v lednu, můžeš fanouškům představit, jak vlastně vypadá letošní herní model soutěže?

Letošní herní sezona bohužel začala velmi opožděně, domácí soutěže musely ustoupit jednak opatřením souvisejícím s epidemií COVID-19 a rovněž pořadatelství MS U20, které se konalo v Praze. Z tohoto důvodu jsme začali nikoliv na podzim 2021, nýbrž až na konci ledna 2022. Herní sezona je tak zkrácena a chybí tradiční play-off. O letošním vítězi ligy tedy rozhodnou výsledky základní části, která se odehraje ve formátu každý s každým, doma – venku.

Nastaly před novou sezónou v týmu nějaké změny? Jak vypadá letošní sestava?

Z původní sestavy bohužel vypadly hráčské opory Andrej Janíček a Tomáš Kostelník, kteří plní své hráčské povinnosti v rámci zahraničních angažmá. Nadále se ale můžeme opřít o tradiční posily ze Slovenska, Petera Franka, Petera Prachára, Jakuba Pleška, Vlada Plvana a Karla Velu. Bohužel v současné době je jejich účast ovlivňována stále platnými opatřeními souvisejícími s Covid-19, anebo onemocněním samotným. Pevně věřím, že po ukončení pandemie budu moci s jejich službami plně počítat.

Nicméně jako nejdůležitější úkol, jehož naplnění je nezbytné pro další fungování týmu, je zlepšení fyzické a herní úrovně mladých hráčů, konkrétně Adama Otáhala, Artura Tysovského, Václava Výborného, Olivera Škuty, Tomáše Kohouta a samozřejmě nadějného brankáře Petra Příkazského. Ti v současné době ještě nedosahují takové úrovně, aby mohli být plně začleňováni do ostrých herních zápasů. V tomto směru již plánujeme nějaké konkrétní kroky pro další sezónu, aby získali více herních zkušeností v kategorii dospělých.

V minulých sezónách jste tým vedli s bratrem Jiřím, který se z pozice hrajícího trenéra zapojoval i do hry, platí tento model i v letošní sezóně?

Prakticky ano. Já plním úkoly hlavního trenéra, sestavuji obsah tréninkových jednotek, který ale vzájemně konzultujeme, zejména pak taktické a herní záležitosti. Jsem rád, že mohu využít jeho bohatých hráčských zkušeností. Já na kluky dohlížím ze břehu on z vody. Navíc jde klukům příkladem, jeho fyzická připravenost pro letošní sezonu je neuvěřitelná a je smutné, že takovou fyzickou kondicí nedisponují hráči, kteří jsou o polovinu i více let mladší.

Tréninkovou přípravu jste zahájili už na podzim, ale bez soutěžních zápasů, kterých v průběhu podzimu moc nebylo, se motivace hledá těžko. Můžeš zhodnotit, jak probíhala příprava? Zaměřili jste se na nějaké novinky v herním projevu nebo taktice?

Ta příprava byla opravdu dlouhá a tzv. bez světla na konci tunelu. Zpočátku byla základem plavecká příprava. Bylo opravdu potřeba, aby kluci do rukou dostali naplavané kilometry. Do tréninků byla ale zařazována i práce s míčem. I přesto to bylo lehce demotivující, když se jen trénovalo bez vidiny oficiálních zápasů. Ty klukům nahrazovaly alespoň zápasy tréninkové, byť v někdy ve formátu beach waterpolo. Jsem rád, že se zlepšila tréninková účast a můžeme se více věnovat trénování modelových a herních situací i různým taktickým prvkům, které s omezeným počtem hráčů prostě není možné realizovat. Nějaké novinky tam jsou, konkrétní však zatím nebudu, uvidíme, jestli se osvědčí či nikoliv.

Máš představu, jak bude letos vypadat poměr sil v lize? Co můžete od soupeřů očekávat?

Podle výsledků prvního kola 1. ligy to lze jen stěží odhadovat. Myslím, že nahoře budou tradičně Stepp Praha, Kometa Brno, my bychom se mohli poprat o střed tabulky se Strakonicemi, Slavií Praha a možná Olomoucí. Vše bude ale záviset na aktuální formě mužstva a zdravotním stavu klíčových hráčů.

Letošní sezóna bude stále trošku odlišná od těch tradičních, na které fanoušci bývali zvyklí před pandemií, jaké má tým cíle v letošním roce?

Jako hlavní priority pro tuto sezonu jsme si stanovili zejména stabilizaci týmu a podstatné zvýšení úrovně mladých hráčů tak, aby bylo možné s tímto týmem pracovat a rozvíjet ho v delším časovém horizontu a postupně ho doplňovat o další nadějné kluky z mládežnických kategorií. Budeme se samozřejmě snažit dosáhnout co nejlepších výsledků a umístění, ale není to úplnou prioritou a je potřeba tzv. stát nohama na zemi. Můžeme klidně hrát o medaili, ale můžeme klidně skončit 6 či 7. Každopádně budeme rádi, když se opět budeme moci opřít o tradičně početné domácí publikum a plnou podporu našich fanoušků.

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí do nové sezóny.