Výstava u příležitosti 85-ti let vodního póla v Přerově: Vodní pólo Přerov 1933 – 2018

Výstava u příležitosti 85-ti let vodního póla v Přerově: Vodní pólo Přerov 1933 – 2018

V loňském roce slavili přerovští vodní pólisté kromě obhajoby titulu Mistra České republiky a i významné jubileum – 85 let vodního póla v Přerově. Toto významné výročí připomíná i výstava, která bude ve čtvrtek 24. ledna 2019 slavnostně zahájena ve Výstavní síni Pasáž v Přerově. Výstava provede návštěvníky historií sportu, který je s Přerovem neodmyslitelně spjatý a mezi kolektivními sporty patří svými výsledky nepochybně k nejúspěšnějším ve městě.

Vodní pólo má v Přerově bohatou historii – první oficiální utkání se hrálo 9. srpna 1933 na přerovské městské plovárně na břehu řeky Bečvy u parku Michalov a pro nedostatek soupeřů ho mezi sebou sehráli příslušníci Sokola Přerov, rozdělení do dvou družstev – Akademický klub a Sokol Přerov. Utkání přihlíželo neuvěřitelných 300 diváků a skončilo vítězstvím Akademiků v poměru 7:2. Vodní pólo se v Přerově postupně rozvíjelo a přerovští hráči získávali první úspěchy. Rozvoj vodního póla zbrzdil začátek druhé světové války a zastavení činnosti Sokola na začátku plavecké sezóny v roce 1941. Válečná léta byla i tak dobou skvělých výkonů přerovských pólistů, kteří se pod hlavičkou SK Přerov několikrát stali Mistrem Moravy.

Po reorganizaci československého sportu v padesátých letech byl přerovský plavecký oddíl, pod jehož záštitou fungoval i oddíl vodního póla, sloučen s DSO Lokomotiva Přerov a poté přejmenován na TJ Lokomotiva Přerov. V roce 1955 hráči Přerova poprvé postoupili do celostátní první ligy, kde skončili na šestém místě a tato sezóna tak byla nejúspěšnější v dosavadní historii klubu.

V šedesátých a sedmdesátých se střídaly úspěšné roky s těmi méně úspěšnými. Přerovský klub, v té době už jediný v republice bez krytého bazénu na družstva, která měla možnost celoroční přípravy nestačil. Slavnostní otevření krytého bazénu v Přerově v roce 1978 bylo tedy velmi významným milníkem v historii klubu, který zcela změnil fungování přerovského vodního póla. Výrazně narostl počet tréninků a průběžně se prováděl nábor chlapců. Oddíl vodního póla přestoupil do TJ Spartak PS Přerov, který byl provozovatelem krytého bazénu.

Osmdesátá a devadesátá léta se stala obdobím největších přerovských úspěchů v mládežnických kategoriích v celé historii klubu. V této době vybojovali přerovští pólisté 11 titulů přeborníka a mistra České republiky v různých mládežnických kategoriích.

Nová éra přerovského vodního póla se začala psát v roce 1999, když byl založen samostatný Klub vodního póla. V roce 2003, po sedmdesáti letech od prvního utkání, dosáhli vodní pólisté největšího úspěchu v dosavadní historii klubu, když získali první titul mistra České republiky. Na tento úspěch se jim podařilo navázat ziskem mistrovského titulu i v sezónách 2016/2017 a 2017/2018.

Nejen připomínku těchto úspěchů, ale spoustu dalších informací a zajímavostí o sportu, který se tak významně zapsal do historie města Přerova se mohou nejen fanoušci a příznivci vodního póla, ale i široká veřejnost dovědět až do 22. března 2019 ve Výstavní síni Pasáž.

Otevírací doba Výstavní síně Pasáž: pondělí až středa: 9-13 hod. a 13,30-17 hod., čtvrtek a pátek: 9-12 hod. a 12,30-17 hod.