Rozhovor s Petrem Přikrylem

Rozhovor s Petrem Přikrylem

Jak a kdy ses dostal k vodnímu pólu? Není to úplně běžný sport.

Vodní pólo jsem začal hrát ve 2. třídě a dostal jsem se k němu vlastně náhodou. Táta v té době pracoval na bazéně a když jsem za ním šel podepsat přihlášku do házené, kterou nám dali na náboru ve škole, tak se mě zeptal, zda nechci zkusit pólo, že právě mají trénink, tak jsem to zkusil a zůstal u tohoto krásného sportu dodnes.

 

Funguješ nyní v oddíle ve třech rolích, jako funkcionář, hráč a trenér. Jak k tomuto souběhu došlo, jak ho zvládáš, co je jeho přínosem a co naopak záporem? Kterou roli upřednostňuješ?

Stále jsem aktivní hráč prvoligového týmu mužů. Postupně přebírám a zajišťuji trénování žáků a starám se o chod klub z pozice jednatele klubu, což je manažerská činnost. Navíc působím v sekci mládeže Českého svazu vodního póla. Vše zvládnout je časově náročné. Na bazéně jsem prakticky denně a po večerech, po práci se věnuji funkcionařině. Vodní pólo je můj koníček a srdcová záležitost. Hlavní motivací a hlavním cílem je pro mě posunout sportovní úroveň a zlepšit zázemí přerovského klubu. Toho však nelze podle mého soudu dosáhnout bez změn na celorepublikové úrovni. Je to běh na delší trať, ale věřím, že české vodní pólo má daleko větší potenciál, než se jeví teď. Vyžaduje to ale výrazně zkvalitnit práci s mládeží.

Patříš už k sice k veteránům, ale hrát hodláš i nadále. Jak si představuješ svou pozici v mužském týmu v následující sezóně?

Je pravda, že jsem druhý nejstarší hráč týmu (poznámka redakce: Petr je roč. 1978), a je i pravda, že v lize kluků z mého dříve celorepublikově silného ročníku již moc nepůsobí, přesto jsem přesvědčen, že mám týmu stále co dát. Mám velkou motivaci hrát a vyhrávat. Fyzicky se cítím dobře. Samozřejmě rok od rok je potřebuji na přípravu a také regeneraci více času, ale za ty roky vím jak trénovat. Udržet krok s mladšími hráči vyžaduje trénovat mnohem víc. K tomu mi pomáhají např. i ranní plavecké tréninky v plavecké skupině Jardy Hýzla. Věřím, že i v nadcházející sezóně budu opora týmu a vzor pro mladší spoluhráče.

 

Jak bys zhodnotil  loňskou sezónu KVP ve všech věkových kategoriích?

ZápasMyslím, že celkově můžeme být spokojeni. Po jisté generační mezeře u mládeže se vloni podařil postavit tým mladších a starších žáků. Letos navíc budeme hrát 3 kategorie – mladší, starší žáky a mladší dorost. Práce s mládeží se výrazně zlepšila. Muži po delším medailovém půstu a ještě nedávné účasti v 2. lize skončili v naší nejvyšší soutěži na 3.místě. Důležité je, že vodním pólem v Přerově lidé žijí a na finálový turnaj bazén doslova praskal ve švech. To je pro všechny obrovská motivace. Škoda, že jsme doma závěrečný finálový turnaj mužů nezvládli. Považuji to i za osobní neúspěch. Kladem je, že celý tým má obrovskou motivaci pro novou sezónu.

 

 

 

Jaké jsou letošní vyhlídky ve všech věkových kategoriích?

Důležitý bude tradiční zářijový nábor, kde chceme rozšířit členskou základnu. Přípravka bude chystat děti pro kategorii mladších žáků. U našich mládežnických týmů (mladší, starší žáci, mladší dorost) bude sezóna stále o sbírání herních zkušeností. Tým mužů má za cíl postup do finálových turnajů a boj o medailové pozice.

 

Jaká je finanční a personální situace KVP?

Základní úkol před zahájením každé sezóny je sestavit stabilní rozpočet. Zatím vše vypadá, že rozpočet by měl být vyrovnaný a umožní nám uskutečnit všechny sportovní plány. Důležité ještě bude, jak dopadnou žádosti o granty. Věřím, že jak na úrovni města Přerova, tak Olomouckého kraje je naše činnost vnímána pozitivně a že finanční podpora zůstane přinejmenším na stejné úrovni jako v loňském roce. Je třeba si uvědomit, že naší největší nákladovou položkou jsou pronájmy bazénu. Tyto finanční prostředky jdou tudíž zpět do pokladny městské instituce. Velkou finanční podporou je i přístup Českého svazu vodního póla, který se nově snaží podporovat kluby na materiální a finanční bázi. Personální situace na úrovni trenérů mládeže je stabilní, navíc se nám podařil posílit trenérský tým žáků o další 2 trenéry na úrovni asistentů. Otevřená zůstává jen otázka trenéra mužů, kdy stávající trenér Petr Gazda oznámil ukončení trenérské práce.

 

Jaké je tvé přání pro nadcházející sportovní rok?

U13 team 2016Přál bych si, aby se nám zdařil nábor nových dětí a naše přípravka přivítala nové zájemce o vodní pólo. Novým členem přípravky se stane i můj nejstarší syn Adam, který jde do 2.třídy a chce vodní pólo zkusit. Také doufám, že na domácích zápasech bude plno fanoušků a vytvoří opět vynikající atmosféru. Na klubové úrovni hodláme zlepšit propagaci klubu, k čemuž snad přispěje i tento nový web. Na úrovni mládežnických reprezentačních výběrů U13, 15, 17 bych si přál zintenzivnit a zkvalitnit přípravu.